Nepouzdana trenutačna rješenja za smanjenje emisija
Znanstveno savjetodavno vijeće europskih akademija (EASAC), pregledalo je znanstvene dokaze o nekoliko tehnika uklanjanja ugljičnog dioksida (CO2) iz atmosfere i zaključilo da takva rješenja vjerojatno neće značajno pomoći u borbi protiv klimatskih promjena. Rješenja uključuju izdvajanje emisija iz zraka i podzemna pohrana, veća sadnja stabala, gospodarenje zemljištem radi povećane podzemne pohrane CO2, izravno izdvajanje ugljičnog dioksida iz zraka i dodavanje određenih minerala u tlo ili oceane za apsorpciju stakleničkih plinova.
Izvješće Vijeća pokazuje da nijedna od navedenih mjera ne može dovoljno učinkovito smanjiti koncentracije ugljika u atmosferi da se ispune ciljevi iz Pariškog sporazuma. Prema tome, Vijeće ističe da je potrebno brzo smanjenje emisija stakleničkih plinova, i to u velikim količinama, koji su nastali spaljivanjem fosilnih goriva i krčenjem šuma. Naime, Pariškim sporazumom se želi ograničiti globalno zatopljenje na razine manje od 2 °C u usporedbi s predindustrijskim razinama, što znači da se emisije moraju smanjiti na nultu razinu do druge polovice stoljeća.
Oko 87 % scenarija Međuvladinog tijela za klimatske promjene (IPCC) za postizanje cilja od 2 °C zahtijeva navedene tehnike za smanjenje emisija, dok kod strožeg ograničenja od 1,5 °C baš svi modeli zahtijevaju takve tehnike.
Preuzeto s portala www.energetika-net.com.