HEP će na Cresu izgraditi najveću sunčanu elektranu u Hrvatskoj

Na otoku Cresu uskoro će započeti gradnja najveće hrvatske sunčane elektrane. Riječ je o SE Orlec Trinket Istok snage 6,5 MW i očekivane proizvodnje 8,5 mil. električne energije godišnje, što odgovara potrošnji 2000 hrvatskih kućanstava. Projekt je vrijedan 45 mil. kuna i ostvarit će ga HEP, za što je potpisan sporazum o suradnji s Primorsko-goranskom županijom i Hrvatskom provincijom sv. Jeronima franjevaca konventualaca – Samostanom sv. Frane Cres.

Nova elektrana, osim što će po snazi biti najveća u Hrvatskoj (čak šest puta veća od najveće dosadašnje), bit će ujedno i najveće takvo neintegrirano postrojenje i u Hrvatskoj i u sustavu HEP-a (jer tvrtka već ima devet sunčanih elektrana na krovovima svojih poslovnih zgrada u Zagrebu, Osijeku, Splitu, Zadru, Dubrovniku, Šibeniku, Čakovcu i Opatiji), ali i najveće koje će se graditi bez ikakvih poticaja kakvi su bili uobičajeni do sada (tj. ‘feed-in’ tarife). Isto tako, kako je prigodom potpisivanja ugovora napomenuo predsjednik Uprave HEP-a, Frane Barbarić, dipl. iur., nova elektrana će predstavljati značajni doprinos hrvatskoj energetskoj infrastrukturi i omogućiti pokrivanje vršne potrošnje na Cresu i Lošinju u vrijeme turističke sezone, tj. kada je to na tim otocima najpotrebnije.

Postrojenje će se prostirati na površini 17 ha, na zemljištu u vlasništvu Samostana sv. Frane i to oko 2 km sjeverno od naselja Orlec na otoku Cresu. Sastojat će se od 13 segmenata pojedinačne snage 500 kW. Projekt je do ishođenja lokacijske dozvole, koja je dobivena 6.6.2018. godine, razvijao Zavod za prostorno uređenje Primorsko-goranske županijekoji je također ishodio rješenje o prihvatljivosti zahvata na ekološku mrežu i prethodnu elektroenergetsku suglasnost i izradio elaborat optimalnog tehničkog rješenja priključenja na distribucijsku mrežu. Potom je na temelju javnog poziva PGŽ dostavio HEP-u iskaz interesa za ustupanje projekta, koji je HEP nakon provedene analize ocijenio isplativim. Tako će na osnovi potpisanog sporazuma ZPUPGŽ ustupiti HEP-u lokacijsku dozvolu, čime HEP postaje nositelj projekta, dok će REA Kvarner pratiti daljnje aktivnosti na izgradnji elektrane. U skladu s time, HEP će izraditi glavni projekt, ishoditi akte za građenje i zakup zemljišta i osigurati sredstva za izgradnju elektrane s ciljem ishođenja uporabne dozvole i puštanja elektrane u pogon. Samostan sv. Frane se pak obvezuje zemljište u svojem vlasništvu, na kojem se planira izgradnja elektrane, dati u zakup HEP-u na 25 godina.

No, to nije sve jer je PGŽ istodobno s projektom SE Orlec Trinket Istok razvijao i projekt SE Orlec Trinket Zapad snage 4,14 MW, čime bi ukupna snaga sunčanih elektrana na Cresu mogla biti veća od 10 MW. Isto tako, i HEP se sve više okreće Sunčevoj energiji pa će u buduće ili samostalno razvijati takve projekte ili ih preuzimati, što je sve u skladu sa strategijom razvoja tvrtke koja podrazumijeva povećanje udjela obnovljivih izvora u proizvodnji električne energije na 50% do 2030., odnosno na 70% do 2050. godine.

Preuzeto s portala energetika-net.com.