Održan sastanak partnera i završna konferencija u sklopu projekta CEESEU-DIGIT

U sklopu projekta CEESEU-DIGIT – Dizajn i provedba regionalnih javnih inicijativa za pravednu energetsku tranziciju održive energetske unije Srednje i Istočne Europe (eng. Central and Eastern Europe Sustainable Energy Union’s Design and Implementation of regional Government Initiatives for a Just Energy Transition) financiranog iz programa LIFE, dana 6. svibnja 2025. godine održan je sastanak partnera na kojem su bili predstavljeni radni paketi projekta, provedene aktivnosti i rezultati te informacije o sljedećim koracima odnosno nadolazećim aktivnostima u sklopu istog.
Sljedeća dva dana, točnije 7. i 8. svibnja 2025. godine održana je završna konferencija pod nazivom „Smjernice za uspješno energetsko i klimatsko planiranje: regionalno vodstvo i inovacije u Srednjoj i Istočnoj Europi“ u Hotelu Academia u Zagrebu.
Prvog dana, 7. svibnja 2025. konferencija je obuhvaćala izlaganja i diskusije o energetskim i klimatskim planovima na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini te su shodno tome održane dvije panel diskusije. Prva panel diskusija obuhvaćala je pitanje kako proces planiranja učiniti učinkovitijim i djelotvornim na lokalnoj i regionalnoj razini kroz uključivanje energetski siromašnih i ranjivih skupina, dok je drugi panel pokušavao odgovoriti na pitanja koji su to izazovi, ali i prilike u povezivanju nacionalnog energetskog i klimatskog planiranja s regionalnom i lokalnom razinom.
Dan 8. svibnja 2025., bio je posvećen radionicama koje su svim sudionicima pružile konkretna znanja i praktične alate potrebne za učinkovitu primjenu klimatskih mjera u lokalnim zajednicama. U prvom terminu, sudionici su birali između dviju ponuđenih tema:
- BIOLOC – Biobased and social innovation to revitalize European local communities (Revitalizacija europskih lokalnih zajednica kroz biološke i društvene inovacije)
- Local and regional activities to support energy communities (Lokalne i regionalne aktivnosti za podršku energetskim zajednicama).
U drugom terminu, sudionicima su ponuđene radionice koje su obuhvaćale sljedeće teme:
- Social climate plan – impact to vulnerable groups, energy poverty and regional planning (Socijalni klimatski plan i njihov utjecaj na ranjive skupine, energetsko siromaštvo i regionalno planiranje)
- Draw your cities green: how co-creation and citizen engagement inspire climate adaptation (Zazelenimo gradove – uloga aktivnog uključivanja građana u kreiranje i poticanje mjera prilagodbe klimatskim promjenama)
- Monitoring of Energy and Climate Plan (ECAP) implementation (Praćenje provedbe Energetskog i klimatskog akcijskog plana).
Kroz održane prezentacije, panel diskusije, radionice i međusobno dijeljenje iskustava, konferencija je doprinijela osnaživanju sudionika da potaknu prijelaz prema održivoj, niskougljičnoj budućnosti, uz istovremeno suočavanje s jedinstvenim izazovima regije.
Sastanku partnera kao i konferenciji, uz hrvatske predstavnike, prisustvovali su i partneri projekta iz 5 partnerskih zemalja (Slovenija, Latvija, Češka, Estonija i Poljska).
*Izrada ovog članka podržana je projektom CEESEU-DIGIT, sufinanciranom sredstvima Eurospke unije u sklopu programa LIFE. Sadržaj ovog članka odražava mišljenje Međimurske energetske agencije d.o.o. i ni u kojem slučaju ne predstavlja mišljenje Europske unije.