MENEA zajedno sa RGNF-om održala “deployment desk” sastanak i konzultacijski forum s relevantnim dionicima projekta Danube GeoHeCo

Međimurska energetska agencija d.o.o. je u suradnji s Rudarsko-geološko-naftnim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu u srijedu, 9. srpnja 2025. godine s početkom u 10:00 sati održala drugi “deployment desk” sastanak i konzultacijski forum za potrebe izrade Transnacionalnog akcijskog plana s preporukama za poticanje korištenja plitke geotermalne energije u dunavskoj regiji s relevantnim regionalnim i nacionalnim dionicima projekta Danube GeoHeCo – Poticanje implementacije plitkih geotermalnih hibridnih sustava grijanja i hlađenja u dunavskoj regiji financiranom iz Progama transnacionalne suradnje dunavske regije 2021. – 2027. koji nudi financijsku potporu transnacionalnim projektima koji pridonose razvoju inovativnije, održivije i uključive dunavske regije.
“Deployment desk” sastanak je zajedno sa konzultacijskim forumom održan u informatičkoj učionici Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje d.o.o. na adresi Bana Josipa Jelačića 22B u Čakovcu, nakon čega su sudionici sastanka posjetili tvrtku Solektra d.o.o. za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora energije (smješteno u zgradi Šafran) radi posjeta geotermalnoj dizalici topline instaliranoj u podrumu sjedišta tvrtke i namijenjenoj za grijanje i hlađenje Solektrinih poslovnih prostora i stanova. Solektra d.o.o. se smatra jednom od vodećih hrvatskih tvrtki u fotonaponskoj industriji te se bavi proizvodnjom uređaja za distribuciju i kontrolu električne energije. Na sastanku je bilo osigurano i online sudjelovanje putem platforme ZOOM, posebno za dionike projekta koji djeluju na području grada Zagreba i ostalih dijelova Hrvatske.
Tijekom gotovo trosatnog trajanja sastanka i konzultacijskog foruma ukratko je predstavljen projekt, planirane projektne aktivnosti i ciljevi projekta kao i provedene aktivnosti u 2024. i 2025. godini; detaljnije su pojašnjenje obveze i odgovornosti dionika uključenih u “deployment desk” projekta te je predstavljen draft Transnacionalnog akcijskog plana s preporukama za poticanje korištenja plitke geotermalne energije u dunavskoj regiji koji se smatra ključnim rezultatom projekta jer sadrži ključne smjernice relevantne za širu primjenu plitkih geotermalnih rješenja. Prezentacija Transnacionalnog akcijskog plana je uključivala strukturu plana te do sad identificirane transnacionalne izazove i rješenja u području korištenja plitke geotermalne energije. Nadalje, koncept “deployment desk-a” veže se uz uključivanje dionika u provedbu projekta i realizaciju projektnih ishoda i rezultata te prikupljanje njihovih povratnih informacija relevantnih za pripremu definiranih isporučevina i u konačnici za uspješnu implementaciju projekta. Nakon uvodnih prezentacija, sudionici sastanka sudjelovali su u sljedećim raspravama:
- Trenutno stanje i potencijal u iskorištavanju plitke geotermalne energije na regionalnoj i nacionalnoj razini – ključni izazovi i prepreke, mogućnosti za razvoj, postojeći instrumenti i politika;
- Preporuke i prijedlozi inicijativa za bolje poticanje korištenja plitke geotermalne energije na regionalnoj i nacionalnoj razini (kreditni i bespovratni programi, porezne reforme, modernizacija propisa, itd.);
- Potencijalne lokacije za testiranje IT alata razvijenog u sklopu Danube GeoHeCo projekta;
- Potencijalni regionalni i nacionalni izazovi i rješenja u korištenju plitke geotermalne energije.
Provedene rasprave i povratne informacije dionika pomoći će u daljnjoj provedbi projekta, odnosno u definiranju ključnih razvojnih prijedloga za širu primjenu plitkih geotermalnih rješenja te izradi Transnacionalnog akcijskog plana čija finalizacija je predviđena do kraja 2025. godine nakon čega slijedi njegovo predstavljanje na relevantnim nacionalnim i EU konferencijama te ostalim povezanim događanjima ili stručnim skupovima.
Nastavak provedbe projekta možete pratiti putem službene web stranice kao i putem društvenih profila projekta dostupnih na LinkedIn-u i X-u.
Izrada ovog članka podržana je projektom Danube GeoHeCo, sufinanciranom sredstvima Europske unije u sklopu Programa transnacionalne suradnje dunavske regije. Sadržaj ovog članka odražava mišljenje Međimurske energetske agencije d.o.o. i ni u kojem slučaju ne predstavlja mišljenje Europske unije.