Održana informativno-edukativna radionica projekata CEESEU-DIGIT i I-PRODER

U srijedu, 21. svibnja 2025. godine u dvorani Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje (TICM I) održana je informativno-edukativna radionica za jedinice lokalne i regionalne samouprave te ostale relevantne dionike projekata Dizajn i provedba regionalnih javnih inicijativa za pravednu energetsku tranziciju održive energetske unije Srednje i Istočne Europe (CEESEU-DIGIT) i Izazovi za sprječavanje i suzbijanje energetskog siromaštva (I-PRODER).
Sam projekt, CEESEU-DIGIT ima za cilj povećanje kapaciteta regionalne samouprave i ostalih dionika u šest regija Srednje i Istočne Europe za potrebe razvoja regionalnih energetskih i klimatskih akcijskih planova usklađenih sa nacionalnim integriranim energetskim i klimatskim planovima te ciljevima definiranim u sklopu Europskog zelenog plana.
U okviru završne prezentacije projekta CEESEU-DIGIT sudionicima je predstavljen Regionalni energetski i klimatski plan za Međimursku županiju (ECAP+) i njegove ključne točke. Cjelokupni dokument dostupan je na sljedećoj poveznici. Predstavljen je i pregled alternativnih izvora financiranja mjera ublažavanja i prilagodbe definiranih u sklopu regionalnih energetskih i klimatskih planova. Prikazani su izazovi u financiranju projekata za JL(R)S te načini na koji se oni mogu prevladati. Sudionici su saznali koji su sve inovativni oblici financiranja dostupni poput zelenih obveznica, JPP, crowdfunding kampanja i sl.
Nadalje, sudionicima su također predstavljene aktivnosti i relevantne strategije zagovaranja prava društvenih skupina u procesu energetske tranzicije gdje su saznali nešto više o pravednoj tranziciji, ranjivim skupinama u kontekstu iste i načinima kako osigurati uključivost tih skupina u prijelazu na zeleno i održivo društvo.
U sklopu radionice, predstavljen je i Integrirani nacionalni energetski i klimatski plan (NECP), što sve on sadrži, koji su njegovi ciljevi i mjere obuhvaćene istim. U okviru istog spomenut je i Socijalni plan za klimatsku politiku kao i mjere vezane uz energetsko siromaštvo, mobilnost te mjere za pomoć ranjivim skupinama.
Obzirom na poveznicu sa energetskim siromaštvom, na istoj je radionici prezentiran i projekt I-PRODER čiji je Međimurska energetska agencija d.o.o., vodeći partner. Isti ima za cilj unaprijediti znanje i kompetencije različitih donositelja odluka te potaknuti njihovu predanost ka djelovanju u smjeru sprječavanja i suzbijanja energetskog siromaštva u kućanstvima po principu odozdo prema gore. Aktivnostima usmjerenim na poboljšanje energetske učinkovitosti postići će se manja potrošnja energije, bolja iskorištenog endogenog potencijala lokalnih izvora energije te manja emisija CO₂ što će u konačnici pridonijeti smanjenju energetskog siromaštva.
Predstavljeni su radni paketi i aktivnosti projekta koje već jesu i one koje će tek biti provedene te komparativna analiza regionalnih, nacionalnih i EU politika i instrumenata u borbi protiv energetskog siromaštva. Prikazan je usporedni prikaz sa politikama i instrumentima koje posjeduju Republika Hrvatska, odnosno Republika Slovenija kako bi uvidjeli svoje sljedeće korake za suzbijanje energetskog siromaštva.
*Izrada ovog članka podržana je projektom CEESEU-DIGIT, sufinanciranom sredstvima Europske unije u sklopu Programa LIFE.
**Izrada ovog članka podržana je projektom I-PRODER, sufinanciranom sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj u sklopu Interreg programa Slovenija – Hrvatska 2021. – 2027.
***Sadržaj ovog članka odražava mišljenje Međimurske energetske agencije d.o.o. i ni u kojem slučaju ne predstavlja mišljenje Europske unije.