Projekt ESINERGY predstavljen na godišnjoj generalnoj skupštini saveza FEDARENE u Briselu

Međimurska energetska agencija d.o.o. je u razdoblju od 14. do 15. svibnja 2025. godine sudjelovala na godišnjoj generalnoj skupštini saveza FEDARENE, koja se održala u Briselu, Belgiji.

Savez FEDARENE (Europski savez agencija i regija za energiju i okoliš), koji ove godine obilježava 35 godina djelovanja, udruženje je regionalnih i lokalnih energetskih agencija, samih regija i drugih javnih institucija (ministarstava, odjela), čiji cilj je pokretanje energetske tranzicije te rasprava o energetskim i ekološkim pitanjima na europskoj razini. Danas broji više od 80 članova iz 24 europskih zemalja te provodi 20-ak inicijativa i projekata iz područja energetske tranzicije i poticanja klimatske neutralnosti.

U sklopu godišnje generalne skupštine, direktor Međimurske energetske agencije d.o.o., gospodin Alen Višnjić, sudjelovao je u općem dijelu (vezanom uz izvještavanje o aktivnostima i rezultatima projekta te pregled proračuna i financijskih pitanja) i radionicama, predavanjima i diskusijama vezanim uz teme o zelenoj, konkurentnoj i klimatski otpornoj Europi.

U dijelu koji se odnosio na umrežavanje, direktor Agencije prisutnim predstavnicima energetskih agencija, regija i ostalih organizacija predstavio je projekt ESINERGY.

Projekt ESINERGY – Osnaživanje dionika u provedbi Direktive o poticanju korištenja energije iz obnovljivih izvora u pogledu pohrane energije i stabilnosti energetskih mreža s provedbom je započeo 1. siječnja 2024. godine te traje do 30. lipnja 2026. godine. Sufinanciran je iz Programa transnacionalne suradnje dunavske regije 2021.-2027. U projektu sudjeluje 16 partnera iz 12 europskih zemalja.

Cilj projekta ESINERGY je rješavanje jednog od ključnih problema u suvremenoj energetskoj tehnologiji – upravljanje neravnotežom između proizvedene snage i opterećenja u elektroenergetskoj mreži, koje nije primjereno nadolazećim potrebama kao što su porast potrošnje, potražnja za energijom i slično.

Projekt će uvesti pilot pristupe za smanjenje vršnih opterećenja (engl. peak load reduction) izravno u električnim mrežama, kako bi proizvođači električne energije mogli koristiti energiju za vlastite potrebe (dizalice topline, baterijske sustave za pohranu energije, punionice, energetske zajednice koje mogu prilično dobro uravnotežiti razlike u proizvodnji i potražnji energije) i podržavati samoopskrbu. Nadalje, planiranje politike usmjereno na vršna opterećenja bit će poboljšano kroz transnacionalnu strategiju kako bi se mjere mogle preslikati u druga područja.

Skip to content