U sklopu projekta CEESEU-DIGIT izrađen i usvojen ECAP+ za Međimursku županiju

U  sklopu projekta CEESEU-DIGIT – Dizajn i provedba regionalnih javnih inicijativa za pravednu energetsku tranziciju održive energetske unije Srednje i Istočne Europe (eng. Central and Eastern Europe Sustainable Energy Union’s Design and Implementation of regional Government Initiatives for a Just Energy Transition) financiranog iz programa LIFE izrađen je dokument ECAP+ (nacrt novog pristupa dokumentu Regionalnog energetskog i klimatskog plana).

Navedena vrsta planiranja uključuje definiranje konkretnih mjera za smanjenje emisije stakleničkih plinova, povećanje energetske učinkovitosti te prilagodbu na negativne učinke klimatskih promjena, s ciljem postizanja održivog razvoja i poboljšanja kvalitete života na području Međimurske županije. Proces je koordinirala Međimurska energetska agencija d.o.o. (MENEA), dok je ključni dionik u izradi dokumenta Međimurska županija.

Regionalni energetski i klimatski akcijski plan za Međimursku županiju (ECAP+) smatra se prvim dokumentom takve vrste koji objedinjeno pristupa izazovima pravedne (energetske) tranzicije, energetske sigurnosti i energetskog siromaštva.

Glavni ciljevi razvoja nove vrste planova (ECAP+) za regionalnu provedbu su:

  • promicanje pravedne energetske tranzicije,
  • stavljanje većeg naglaska na prilagodbu i krajobrazno planiranje u odnosu na već postojeće energetske i klimatske planove s posebnim osvrtom na ranjive/marginalizirane društvene skupine i energetsko siromaštvo, kao i na socijalne aspekte osjetljivosti na klimatske promjene i ciljeve zaštite klime,
  • osiguravanje usklađenosti s ciljevima EU-a za 2050. godinu vezanim uz ugljičnu neutralnost,
  • priprema novih dokumenata u koordinaciji s ciljevima postavljenim u nacionalnim energetskim i klimatskim planovima,
  • povećanje financijske podrške i planiranja za pravednu energetsku tranziciju.

Nakon što je izrađen, ECAP+ definira konkretne aktivnosti i projekte u čiju provedbu se uključuje županija uz aktivan angažman različitih regionalnih dionika, a s ciljem smanjenja emisije CO₂, povećanja korištenja obnovljivih izvora energije i energetske učinkovitosti te prilagodbe na štetne utjecaje klimatskih promjena.

Ključne faze za implementaciju ECAP+ dokumenta su sljedeće:

  1. Izrada i usvajanje ECAP+ dokumenta
  2. Planiranje implementacije
  3. Organizacija i raspodjela odgovornosti.

Radi uspješnosti kasnije provedbe plana, nužno je njegovo usvajanje od strane relevantnih organa na regionalnoj razini. Dana 30. travnja 2025. Župan je usvojio ECAP+ dokument.

ECAP+ za Međimursku županiju dostupan je u dokumentima ovog članka.

Skip to content