Održana središnja transnacionalna konferencija te train-the-trainer radionica u sklopu projekta Danube GeoHeCo
U sklopu projekta Danube GeoHeCo – Poticanje implementacije plitkih geotermalnih hibridnih sustava grijanja i hlađenja u Dunavskoj regiji financiranog iz Programa transnacionalne suradnje dunavske regije 2021. – 2027. je u Eisenstadtu u Austriji, 12. lipnja 2025. godine s početkom u 10:00 sati održana središnja transnacionalna konferencija projekta na kojoj su sudjelovali partneri projekta kao i vrijedni stručnjaci i dionici iz područja iskorištavanja plitke geotermalne energije u procesu dekarbonizacije grijanja i hlađenja. Organizator središnje konferencije je Visoko učilište Hochschule Burgenland, jedan od projektnih partnera projekta Danube GeoHeCo.
Održana konferencija smatra se središnjim dijelom projekta u kontekstu podizanja svijesti i poticanja projekata i inicijativa u procesu iskorištavanja plitke geotermalne energije u cijeloj dunavskoj regiji i šire, dok je sam događaj pružio vrijednu priliku za pregled napretka projekta i postignutih rezultata nakon godinu i pol provedbe, razmjenu iskustva u izazovima i mogućim rješenjima te raspravu o budućim strategijama u području plitkih geotermalnih hibridnih sustava za grijanje i hlađenje s relevantnim stručnjacima iz tog područja. Prezentacije s održane konferencije uključivale su sljedeće teme: pregled projekta Danube GeoHeCo i ključnih rezultata projekta, EU politike o dekarbonizaciji grijanja i hlađenja, usklađenost Danube GeoHeCo projekta s prioritetom politike Održiva energija EU Strategije za dunavsku regiju, praćenje plitkih geotermalnih sustava, projektiranje kolektora zemaljskog izvora ili rashladnih sredstava u tehnologijama dizalica topline, iskorištavanje otpadne topline te pregled ključnih Danube GeoHeCo projektnih rješenja u procesu poticanja implementacije plitkih geotermalnih sustava grijanja i hlađenja koje uključuju IT alat za potporu odlučivanju za projektiranje i optimizaciju tehnologije plitkih geotermalnih hibridnih sustava za grijanje i hlađenje, deployment deskove u procesu uključivanja relevantnih dionika u provedbu projekta te virtualna online platforma s virtualnim tržištem za povezivanje tržišnih dionika na strani ponude i potražnje.
Nakon održanih prezentacija, na samom kraju dnevnog reda konferencije održana je i panel rasprava pod nazivom “Rješavanje izazova i istraživanje rješenja u procesu korištenja plitke geotermalne energije” s relevantnim stručnjacima iz partnerskih organizacija projekta Danube GeoHeCo koji su dali vrijedne inpute u pogledu postojećih izazova, kao i potencijalnih rješenja u procesu dekarbonizacije grijanja i hlađenja.
Konferenciju je bilo moguće pratiti i online što je rezultiralo velikim odazivom i interesom relevantnih dionika projekta, čiji će doprinos uvelike doprinijeti uspješnoj implementaciji projekta čija provedba završava u lipnju 2026. godine.
Nakon održane središnje transnacionalne konferencije, drugi dan, odnosno 13. lipnja 2025. godine održana je i interna train-the-trainer radionica namijenjena projektnim partnerima projekta Danube GeoHeCo čiji je glavni organizator uz podršku Visokog učilišta Hochschule Burgenland, Rudarsko-geološko-naftni fakultet Sveučilišta u Zagrebu. U sklopu train-the-trainer radionice, najprije je održana kratka radionica vezana uz razvoj Transnacionalnog akcijskog plana za definiranje preporuka za poticanje korištenja plitke geotermalne energije u dunavskoj regiji, ključnog rezultata projekta u pogledu prenosivosti i provedivosti inicijativa za poticanje implementacije plitkih geotermalnih hibridnih sustava grijanja i hlađenja. Nakon toga su stručnjaci iz Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu održali train-the-trainer radionicu za partnere projekta Danube GeoHeCo čija glavna svrha je povećati kapacitete i osposobiti projektne partnere projekta Danube GeoHeCo za potrebe korištenja IT alata za potporu odlučivanju za projektiranje i optimizaciju tehnologije plitkih geotermalnih hibridnih sustava za grijanje i hlađenje također razvijenog u sklopu projekta. Stečeno znanje s predmetne radionice će projektni partneri prenijeti relevantnim stručnjacima u svojim regijama kako bi počeli koristiti navedeni alat u procesu planiranja i pokretanja budućih projekata vezanih uz implementaciju plitkih geotermalnih sustava grijanja i hlađenja.
Izrada ovog članka podržana je projektom Danube GeoHeCo, sufinanciranom sredstvima Europske unije u sklopu Programa transnacionalne suradnje dunavske regije. Sadržaj ovog članka odražava mišljenje Međimurske energetske agencije d.o.o. i ni u kojem slučaju ne predstavlja mišljenje Europske unije.