Energetskim uštedama do konkurentnijeg turizma

U sklopu zagrebačkog sajma investicija Rexpo 2017, u organizaciji Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost održana je panel diskusija o mogućnosti korištenja obnovljivih izvora energije u turizmu. U diskusiji, u kojoj su sudjelovali predstavnici resornih ministarstava, Fonda, ali i investitora, predstavljene su sve mogućnosti financiranja projekata te iskustva na realiziranim projektima koja pokazuju značajne mogućnosti energetskih ušteda.

„Fond je do sad uložio 1,6 milijarde kuna u projekte energetske obnove, od kojih je dio sigurno koristio i obnovljive izvore energije. Dodatno je 15,6 milijuna kuna investirano isključivo u turistički sektor upravo za tu namjenu. Riječ je o 70 projekata, a siguran sam da će u narednim razdobljima interes biti i veći. Uz aktivnu ulogu koju će Fond imati kroz EU programe sufinanciranja, ulagat ćemo i nacionalna sredstva kako bi naš turizam bio još konkurentniji.“ najavio je direktor Fonda Dubravko Ponoš, dodavši da u kontekstu turizma ne smijemo zanemariti ni promet jer nas na tom području očekuje značajna transformacija. „Bit će potrebno razvijati infrastrukturu uz prometnice u smislu punionica, ali i u smislu turističke ponude gradova, koji će morati ponuditi alternativna rješenja mobilnosti, poput sustava javnih bicikala. I smještajni kapaciteti će trebati ponuditi neka rješenja bilo da su to punionice u garažama ili hotelski električni bicikli.“, rekao je Ponoš te potvrdio da će Fond podržavati sve pozitivne pomake u tom smjeru.“, rekao je Ponoš

Željko Uhlir, državni tajnik u Ministarstvu graditeljstva i prostornoga uređenja predstavivši programe energetske obnove je istaknuo kako svi ti projekti uključuju i mjere korištenja obnovljivih izvora energije. „Naravno, to ima i posredan utjecaj na turizam jer su mnoge javne zgrade direktno ili indirektno korištene u turističke svrhe. Takvom energetskom obnovom i primjenom obnovljivih izvora energije smanjuju se troškovi, ali i postiže edukativan učinak, a mislim da je pozitivno da država pokaže sve prednosti obnove i obnovljivih izvora upravo na vlastitom primjeru.“ zaključio je Uhlir.

S tim se složila i Snježana Turalija, pročelnica upravnog odjela Grada Karlovca, koja je naglasila problematiku energetske obnove u kulturnoj baštini. „Grad Karlovac konkretno ima odličan potencijal u energetskoj obnovi stare gradske jezgre, što bismo voljeli iskoristiti, a i dosadašnja iskustva pokazuju kako najviše izazova ima upravo u tom području.“

Marko Markić iz Ministarstva zaštite okoliša i energetike je najavio da će se takvi projekti poticati i privatnom sektoru. „Iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija sredstva će moći koristiti i turistički te ugostiteljski sektor. Projekti energetske učinkovitosti u konačnici osiguravaju dugoročne uštede tvrtkama i sigurno se isplate, ali je uvijek važan taj inicijalni poticaj. Primjer dobre prakse je najbolji način edukacije.“

Miroslav Madžar, izvršni direktor tvrtke Jolly JBS je u sklopu panela predstavio projekt izgradnje Hotela Olympia iz Vodica vrijedan 170 milijuna kuna, koji je primjenom mjera energetske učinkovitosti i sustavima za korištenje obnovljivih izvora energije postigao milijunske uštede. „Instalacija prvih 300 kw solara je bila investicija od 800 tisuća kuna. Projekt smo proveli u suradnji s Fondom i već u prvoj godini nam je ušteda na energentima bila gotovo 50% investicije! Sada imamo zgradu energetskog razreda A, imamo fotonaponsku elektranu, imamo solare za zagrijavanje vode, a planiramo nastaviti s drugim mjerama poput prikupljanja kišnice. Naš je zaključak da se ovakvi projekti itekako isplate i uvjereni smo da bi svaka tvrtka, osobito ona koja se bavi turizmom, imala isto iskustvo. Ono što bih naglasio je važnost kontinuirane edukacije investitora, jer često puta investitor odustane od dobrih projekata radi predrasuda da će mu procedura i papirologija usporiti realizaciju, što nije istina.“ zaključio je Madžar.

Preuzeto s internetske stranice Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.